Župski portal - zupcica.hr

http://www.zupcica.hr/images/slike/moduli/tz-brosura1.jpg
 
http://www.zupcica.hr/images/slike/moduli/tz-brosura1.jpg http://www.zupcica.hr/images/slike/moduli/tz-brosura1.jpg http://www.zupcica.hr/images/slike/moduli/tz-brosura1.jpg

Župski portal - zupcica.hr koristi kolačiće (cookies) kako bi pružio bolje korisničko iskustvo, prilagodio funkcionalnost stranice i prikaz sustava oglašavanja. Koristeći našu stranicu slažete se s korištenjem kolačića.

Opći uvjeti korištenja

Prihvaćam

Marko Miloslavić - KLGB Pametnom dosta; Mještani će prepoznati naš trud i rad

Donosimo Vam intervju s nositeljem Kandidacijske Liste Grupe Birača i kandidatom za načelnika Općine Župa dubrovačka Markom Miloslavićem.

Marko, po prvi puta se kandidirate na lokalnim izborima. Otkud želja za političkim angažmanom?

Politika je utkana u naše živote i samo je pitanje jeste li vi pasivan ili aktivan sudionik, jer budimo realni, svakako ste sudionik. Ne volim biti promatrač i svojim angažmanom želim djelovati pozitivno na svoje okruženje, potaknuti pozitivnu i konstruktivnu komunikaciju, potaknuti druge da se uključe i izraze.

Koji su vaši ciljevi na ovim izborima?

Cilj mi je uključiti se u politiku i pokazati da se dobar dio problema može rješavati na drugačiji način. Želim politiku učiniti dvosmjernom tj. želim ostvariti otvoreni dijalog sa zajednicom. Na takav način vodimo i cijelu našu kampanju. Nadamo se što većoj podršci mještana, koja koliko vidim raste iz dana u dan. Na ovim izborima je važno da izađu svi birači, dakle da svi mještani daju svoj glas nekoj od opcija. Moj cilj je bio i ostat će da okupim jednu kvalitetnu grupu ljudi koji će funkcionirati dugoročno. Želja mi je da ova naša lista u budućnosti uvijek daje jednu jaku, lokalnu političku opciju sastavljenu od ljudi koji su spremni dati dio sebe za zajednicu. U ovom trenutku cilj ove kandidacijske liste je postići što je moguće bolji rezultat na izborima kako bi sutra lakše mogli provesti željene promjene na području Općine Župa dubrovačka.

Zašto bi baš vama mještani trebali povjeriti svoj glas?

Iako radimo na ovom projektu tek par mjeseci, usprkos činjenici što imamo 6-7 puta manji proračun od drugih lista, mislim da smo dosadašnjim angažmanom, entuzijazmom i velikim radom pokazali kako smo sposobni sutra voditi našu Općinu, i to na isti način. Uz puno entuzijazma, truda i želje za dokazivanjem želimo našim mještanima osigurati kvalitetniji Općinski servis, pokrenuti razne kapitalne projekte od kojih neki čekaju godinama u ladici. Želimo konačno iskoristiti priliku i povući što je više moguće novaca iz Europskih fondova. Ljudi s ove liste dolaze redom iz privatnog sektora, neovisni i sposobni. Naučeni da se jedino cijeni radi i zalaganje. Moram istaknuti da svaka napisana riječ, fotografija, video, plakati, sve je rezultat rada ljudi s liste. Vjerujem da će mještani prepoznati našu energičnost, odlučnost i rezolutan stav!

Što će biti prvi potez Vaše liste u općinskom vijeću?

Naš prvi fokus će biti općinski proračun. Uz prostorni plan to je temeljni dokument svake općine. Upravo radi toga tražit ćemo da se izradi i objavi "Vodič kroz proračun" kako bi našim mještanima omogućili transparentniji uvid u općinske poslove. Potrebno je dobro izanalizirati rashodovnu stranu proračuna i postaviti jasne prioritete u trošenju proračunskog novca.

Koji su to prioriteti?

Proračunski novac je zajednička blagajna svih mještana Župe dubrovačke. Takvi će biti i naši prioriteti, uvijek ćemo inzistirati na projektima koji su od posebnog interese za cijelu zajednicu. Smatram da je potrebno najprije riješiti pitanja kanalizacije, prometa, vrtića i škole, a tek onda trošiti na uređenje šetnica, trotoara itd. Inače kad smo kod pitanja uređenja šetnice u Srebrenom, smatramo da je potrebno naći neko jeftinije rješenje uređenja. U situaciji kada veliki dio mještana nema kanalizaciju, trošiti 8 milijuna kuna na šetnicu od 200 metara je apsurdno. Što se tiče zgrade Općine i vrtića, potrebno je naći prikladniju lokaciju negdje na području Mandaljene za izgradnju novog objekta. To je kapitalna investicija kakva možda do danas nije viđena u Župi, ali ja smatram da je izvediva i da je neophodna. U novi objekt bi mogli smjestiti vrtić s boljim uvjetima za djecu i Općinske prostorije. Za sve projekte koje sam spomenuo također želim naglasiti da ih želimo realizirati u naredne četiri godine, a ne vući obećanja i razne "planove" od izbora do izbora i stalno ih iznova obećavati. Rješenje koje nudi recimo HDZ je neprihvatljivo jer opet guraju vrtić na lokaciju koja je neprimjerena, nalazi se uz magistralu gdje je zrak zagađen ispušnim plinovima, a znatna je i prometna buka. Osim toga opet se forsira promet na ionako opterećenu magistralu. Dakle opet će se donijeti loše rješenje koje će koštati naše mještane živaca i novaca. A ako mogu primijetiti nigdje nije naveden rok u kojem bi ga realizirali.

Također je potrebno napraviti novu mrežu općinskih puteva kako bi se promet s magistrale rasteretio i kako bi se Župljanima omogućila bolja prometna komunikacija unutar samih naselja. To bi dovelo do ravnomjernijeg i bržeg razvoja sada zapostavljenih dijelova Župe.

Veliki broj Župljana u vlasništvu ima brodice, ili bi ih htjeli imati. Trenutno stanje u Srebrenom je kaotično, postoji veliki broj nezadovoljnih ljudi i smatramo da se taj problem može riješiti kroz izgradnju komunalne lučice koja će imati dovoljan kapacitet za zadovoljenje potreba svih sadašnjih ali i budućih vlasnika brodica. Neprihvatljivi su stavovi da je to neizvedivo, pa pogledajte samo primjer Orebića ili nekih drugih manjih mjesta od Župe, a imaju savršenu komunalnu lučicu. Projekata je mnogo, a svi su navedeni u našem političkom programu koji možete naći na našoj web stranici.

Uz kreativno rješenje, moguće je uz manje novaca izvesti projekt izgradnje sportskog centra na području Kupara tj. pored Policijskog doma.

Dakle kanalizacija, nova zgrada općine i vrtića, nadogradnja škole, općinski putevi, komunalna lučica, sportski centar u Kuparima, jeftinije rješenje šetnice u Srebrenom.

Kako mislite realizirati spomenute projekte?

Bitno je racionalno gospodariti našom blagajnom pa će se u proračunu naći dovoljno prostora za zadovoljenje svih potreba naših mještana i realizaciju projekata. Ne postoji čarobna formula za sve to, ali postoji volja i želja za velikim radom. Smatram da se većina spomenutih projekata može dobrim djelom financirati iz Europskih fondova. To nije lak zadatak, ali to ne znači da je i nemoguć. Boljom kontrolom rashodovne strane proračuna i uz aktivno traženje pomoći svih regionalnih i državnih institucija, kroz Europske fondove, ovi projekti mogu biti financirani i realizirani u naredne četiri godine. Bitno je da se uvede dinamika rada u općini, da se projekti realiziraju u planiranom roku. Potrebno je mobilizirati vlastite snage kako u općinskoj administraciji tako i privatnike s područja Župe. Smatram da se moramo osloniti na vlastite kapacitete i resurse. Mi to možemo i mi to hoćemo!

Kandidat ste za načelnika općine. Kakve promjene želite provesti na toj poziciji?

Želim stvoriti održivi sustav djelovanja i upravljanja a ne situacije i probleme rješavati kroz improvizaciju i ad hoc rješenja. Smatram da je potrebno dobar dio problema prepustiti da rješavaju stručnjaci, općinska administracija i na koncu pročelnici. Dakle odlučivanje mora biti planski raspoređeno unutar općinske administracije. Tako će se stvoriti uvjeti da svaki mještanin ima jednak servis. Svi mještani imaju jednaka prava i na tome je potrebno raditi. Sve procese koji se događaju u općini želim približiti mještanima i to na način da se pojača komunikacija s mještanima, da im se omogući bolji uvid u aktivnosti općine. Dakle želim provesti niz mjera kojima bi stvorio funkcionalan i održivi sustav upravljanja koji ima glavu i rep.

Iako ste imali priliku, zašto se niste odlučili uključiti na županijske izbore i koga podržavate na izborima za Župana?

Točno je da nam je ponuđeno predložiti nekoliko svojih kandidata na "županijsku listu" Mosta, međutim procijenili smo da se u ovom trenutku maksimalno želimo posvetiti Župi i problemima lokalne zajednice, te da sve svoje snage želimo angažirati na tom cilju. Rad na više razina nešto je o čemu razmišljamo u sljedećem izbornom ciklusu, kada bi uspješno djelovanje u općini preslikali i na razinu županije.

Nismo dio Mostove platforme, međutim na izborima za Župana podupiremo gospodina Grmoju i listu Mosta jer smatramo da je to opcija najbliža našim shvaćanjima političkog djelovanja, koje stavlja opće dobro ispred privatnog interesa.

Što će za vas biti uspjeh na ovim izborima?

Smatram da smo mi kao lista već potaknuli određene promjene u Župi, pa samim tim i ostvarili svojevrsnu pobjedu. Već danas se u Župi na veliko priča o aktualnim problemima, ljudi su slobodniji reći svoje mišljenje. Ljudi se raspituju i raste interes za politiku. Tek smo par mjeseci u ovome, sad zamislite što sve možemo napraviti u četiri godine. Ovo je dugoročan projekt koji će, ako bude imao dovoljno podrške, donijeti tektonske promjene u političkom životu Župe dubrovačke. Sve je u rukama birača, a moj osobni dojam je da rastemo iz dana u dan te da mještani prepoznaju naš trud i rad. Ako budemo pozicija, pokazat ćemo koliko ova općina doista može dati. U slučaju da budemo u opoziciji, od svojih oponenata ćemo uvijek tražiti maksimum, bit ćemo glasna i konstruktivna oporba.

Za kraj, što želite poručiti biračima?

Nakon dvadeset godina jedne politike, jedne generacije, došlo je vrijeme da upravljanje našom općinom preuzmu mlađi, sposobniji, hrabriji i motiviraniji ljudi. Ovom prilikom želim pozvati sve Vas da u nedjelju izađete na izbore i tako odlučite u kojem će se smjeru kretati naša općina u iduće četiri godine. Izađite i dajte svoj glas, nagradite ili kaznite, podržite, prekrižite, izrazite se! To je vaše pravo, to je vaša obaveza. Župa može i mora bolje!  Pametnom dosta!


Podijeli ovaj članak

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn