Četvrtak, 16 Travanj 2026
Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata, 30. obljetnica žrtve Vukovara i Škabrnje

Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata, 30. obljetnica žrtve Vukovara i Škabrnje

Kao i prošle godine u posebnim okolnostima zbog pandemije koronavirusa danas obilježavamo 30. obljetnicu stradanja Vukovara i Škabrnje.

Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved u srijedu je pozvao sve koji su planirali ići na obilježavanje 30. obljetnice stradanja u Vukovar i Škabrnju da ostanu u svojim sredinama i pomole se za žrtve, a ako se ipak odluče ići da se pridržavaju mjera.
 
-30. je obljetnica stradanja Vukovara i Škabrnje, žrtve koja je u kolektivnoj svijesti našega naroda i za koju bismo kao narod željeli svi dostojanstveno iskazati počast svojom nazočnošću, no okolnosti uslijed kojih egzistiramo gotovo dvije godine nas usmjeravaju da obilježavanja provedemo s nizom ograničenja. Stoga je moj poziv da svi oni koji su planirali doći u Vukovar, a poglavito ranjive skupine ostanu u svojim sredinama, u svojim općinama, gradovima, županijama i da na prikladan način, dostojanstveno zapale svijeće i pomole se za žrtve - istaknuo je ministar Medved nakon sjednice Vijeća za domovinski pijetet, mir i razvoj.
 
Bitka za Vukovar počela je 25. kolovoza 1991. godine, a nakon tri mjeseca opsade i više od 6,5 milijuna granata koliko je palo na grad, Vukovar je u potpunosti razrušen od strane bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi pao u neprijateljske ruke  18. studenoga 1991. Tijekom agresije u Gradu Heroju je prema podacima Hrvatskog sanitetskog stožera, do 19. studenoga 1991. godine poginulo 450 branitelja i 1350 civila, od toga 86 djece.  U zarobljeničke logore odvedeno je oko 7.000 vukovarskih branitelja i civila, a iz grada protjerano oko 22.000 građana.

U spomen na njihovu žrtvu, ulicama Vukovara od 10,15 sati proći će Kolona sjećanja u kojoj se ove godine, zbog epidemioloških mjera potaknutih pandemijom koronavirusa, ne očekuje ni približno toliko sudionika kao prošlih godina kada je ulicama toga grada znalo proći na desetke tisuća ljudi iz svih krajeva Hrvatske

Škabrnja je, uz Vukovar, simbol stradanja Hrvatske u Domovinskom ratu. U Škabrnji je 18. studenoga 1991. godine ubijeno i masakrirano 43 civila i 15 hrvatskih branitelja. Sveukupno u Domovinskom ratu, Škabrnja je imala 55 civilnih žrtava i 25 poginulih branitelja. Nakon rata još je šest mještana stradalo od zaostalih minsko-eksplozivnih sredstava. Do oslobođenja mjesta u Oluji 1995. godine, u Škabrnji je ubijeno 86 osoba.

Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje od ove godine obilježavamo kao državni praznik.

Središnja komemorativna događanja u spomen na žrtve agresije na Vukovar održat će se, kao i dosadašnjih godina, 18., 19. i 20. studenoga.

Središnje obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara počinje u jutarnjim satima kada će učenici vukovarskih osnovnih škola upaliti svijeće duž 5,5 kilometara dugog puta od vukovarske bolnice do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata.

U 10 ispred bolnice bit će održan prigodni program pod nazivom "Vukovar – mjesto posebnog pijeteta", nakon kojega će se sudionici obilježavanja u Koloni sjećanja uputiti do memorijalnog groblja predvođeni vukovarskim braniteljima i članovima obitelji poginulih, ubijenih, nestalih, nasilno odvedenih i umrlih branitelja Vukovara.

U 12,15 sati podno spomenika na groblju vijence će položiti i svijeću zapaliti hrvatski branitelji Vukovara, predsjednik Republike Zoran Milanović te izaslanstva Hrvatskog sabora i Vlade, kao i Vukovarsko-srijemske županije te Grada Vukovara.

Molitvu će predvoditi nadbiskup đakovački i osječki, metropolit mons. Đuro Hranić. Misu zadušnicu na groblju u 12,30 sati predvodit će pomoćni biskup zagrebački mons. Ivan Šaško.

Program obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara nastavlja se u 17 sati "Svjetlosnom rijekom sjećanja", kada će u spomen na sve ubijene i nestale hrvatske branitelje Vukovara niz Dunav biti puštene svjetiljke.

  • Autor: Župski portal - zupcica.hr