Nedjelja, 21 Srpanj 2024
Nea Matičević najbolja u slavlju protiv Njemačke, Nina Jazvin pet golova za pobjeda nad Francuskom

Hrvatska ženska reprezentacija do 16 godina ostvarila je dvije pobjede na Svjetskom prvenstvu u turskom gradu Manisi.

U 1. je kolu svladana Njemačka u vrlo izjednačenoj utakmici koja je načelno bila ‘otvorena’ sve do malo više od minute prije kraja kada su naše djevojke povele 9:6 i time osigurale pobjedu. Povele su Njemice i to golom – Hrvatice! Mara Džaja koja igra za Esslingen, njemačka je reprezentativka i štoviše kapetanica tog sastava. U zadnjoj minuti prve četvrtine Nina Jazvin je poravnala s 2 metra, da bi početkom druge dionice Ana Brzović prvi put dovela Hrvatsku u vodstvo (2:1). Ne zadugo jer je već u sljedećem napadu Njemačka izjednačila (2:2). Rezultatski potpuno izjednačena utakmica nastavila se tijekom cijele druge i treće četvrtine. Uoči zadnje dionice odnosno posljednjih 6 minuta koliko igraju djevojke u ovom stupnju natjecanja, Hrvatska je ušla s prednošću jednog gola (6:5).

Prvi je put neki od sastava poveo s više od gola razlike početkom zadnje četvrtine. Bila je to Hrvatska preko Petre Galić (7:5 iz napada s igračicom više). Njemice su smanjile na 7:6, da bi Lara Srhoj iz peterca, te Nea Matičević šutem s vanjske pozicije, 1.10 minuta prije kraja dovela našu vrstu u prednost od tri gola – 9:6.Sve što su suparnice stigle učiniti u zadnjoj minuti bila su dva gola za ublažavanje njemačkog poraza.

Nea Matičević je proglašena za najbolju igračicu utakmice prve utakmice.

U 2. kolu Hrvatska je uvjerljivo svladala suparnice iz Francuske i to znatno boljom igrom u drugom dijelu utakmice.

U prve dvije četvrtine su Francuskinje bile te koje su diktirale rezultat, pa i vodile nešto malo osjetnije (2:0 i 3:1). Prvo vodstvo mladih Hrvatica bilježimo četiri minute prije kraja treće četvrtine kada je Neli Janković dovela našu reprezentaciju u vodstvo (7:6). U sljedećem je napadu Francuska poravnala (7:7) i to je bilo posljednje izjednačenje na utakmici. Do kraja ove četvrtine golovima Neli Janković i Lare Srhoj, Hrvatska je povela 9:7, u zadnjim sekundama četvrtine preko Nine Jazvin i 10:8.

U posljednjoj je četvrtini ‘slomljen’ otpor suparnica nakon što su u uvodne dvije minute Srhoj jednom i Jazvin dvaput, matirale francusku vratarku i dovele našu reprezentaciju do vodstva od 4 gola prednosti, (13:8). To je bio tek početak sjajne završnice naših djevojaka koje su demonstrirale očito i bolju tjelesnu spremu i višu razinu uigranosti, u obrani i napadu. Zadnju su četvrtinu uostalom naše reprezentativke dobile čak 7:2 odnosno zadnje dvije četvrtine 13:5.

Najpreciznije u našim redovima bile su Lara Srhoj sa 6 odnosno Nina Jazvin s 5 golova. Samo ove dvije naše igračice su postigle više golova od cijele francuske reprezentacije.

Hrvatska će u osmini finala Svjetskog prvenstva turskoj Manisi igrati protiv Kanade, drugoplasirane reprezentacije skupine ‘B’.